بدون شک چارلی چاپلین از بزرگترین نوابغ دنیای هنر است. با وجود اینکه برخی فیلم های او بیش از ۱۰۰ سال پیش ساخته شده اند ولی هنوز تازگی و طراوت خود را حفظ نموده اند. این فیلم ها هنوز آدم ها را می خنداند و همزمان به اندیشه وا می دارد. در این مقاله به فیلم های چارلی چاپلین از منظری توجه می شود که تاکنون هرگز به آن پرداخته نشده است: مدیریت پروژه و چارلی چاپلین.

بر اساس استانداردهای معتبر جهانی برای مدیریت موفق پروژه باید همزمان ۱۰ حوزه دانشی را مدنظر قرار داد. در ادامه این حوزه های دانشی به صورت خلاصه معرفی می شوند. سپس بخشی از فیلم های چارلی چاپلین در تشریح مدیریت پروژه مرتبط با آن حوزه ارائه می شود.

در بخش اول این مقاله به ۵ حوزه یکپارچگی، محدوده، زمان، هزینه و کیفیت پرداخته شد. در این بخش ۵ حوزه دیگر مدیریت پروژه از منظر چارلی چاپلین معرفی می شوند.

۶- مدیریت منابع انسانی پروژه

درگذشته بیشتر مسائل و مشکلات را تعداد افراد خاصی که دارای توانمندی‌های مختلف بودند برطرف می‌کردند و نهادها و سازمان‌ها از طریق آن‌ها به موفقيت دست می‌یافتند. ولی در دوره کنونی به‌سختی می‌توان افرادي را يافت که در مورد همه مشکل‌ها يا راه‌حل‌ها اطلاعات کافي و جامع داشته باشند. مدیریت منابع انسانی یعنی ارتباط دادن، ترکیب و هم‌راستا کردن تخصص‌ها و دیدگاه‌های مختلف در پروژه.

حواس مدیر پروژه باید به این هم باشد که چه دیدگاه هایی را رهبری می کند.

۷- مدیریت ارتباطات پروژه

در بیشتر پروژه‌ها، ارتباطات یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی است که مدیر پروژه با آن روبروست و به همین دلیل، برخی ۸۰ تا ۹۰ درصد کار مدیر پروژه را مسئله ارتباطات می‌دانند. مدیریت ارتباطات یعنی نگه‌داشتن افراد در چرخه ارتباطی پروژه به‌صورت نظام‌مند.

پیام ها ممکن است گاهی خوب منتقل نشود و پروژه را با مشکل روبرو کنند.

۸- مدیریت ریسک پروژه

مدیریت ریسک برنامه‌ریزی برای رویدادهای با تأثیر مثبت و منفی بر اهداف پروژه که ممکن است رخ دهد و شیوه روبرو شدن با آن‌ها. به زبان ساده مدیریت ریسک یعنی برای احتمال‌ها برنامه‌ریزی کنید. موقعیت هایی هم هست که کار از کار گذشته و باید خونسردی خود را حفظ کرد.

۹- مدیریت تدارکات پروژه

انتخاب فروشنده (پیمانکار و تأمین‌کننده) و تنظیم قراردادها برای انجام کارهای پروژه. البته پیمانکاران هم گاهی از شیوه هایی استفاده می کنند که باید حواس مدیران پروژه به آن باشد.

۱۰- مدیریت ذی نفعان پروژه

شناسایی و برنامه‌ریزی و مدیریت تعامل با افراد اثرگذار بر پروژه یا اثرپذیر از پروژه. برای کسب موفقیت لازم است که مدیر پروژه تعامل مداومی با ذی‌نفعان برای تأمین نیاز، خواسته و انتظارات آن‌ها داشته باشند. البته گاهی اوقات کارها برای تامین خواسته ذی نفعان طبق روال به پیش نمی رود.

5 2 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فهرست
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x