بدون شک چارلی چاپلین از بزرگترین نوابغ دنیای هنر است. با وجود اینکه برخی فیلم های او بیش از ۱۰۰ سال پیش ساخته شده اند ولی هنوز تازگی و طراوت خود را حفظ نموده اند. این فیلم ها هنوز آدم ها را می خنداند و همزمان به اندیشه وا می دارد. در این مقاله به فیلم های چارلی چاپلین از منظری توجه می شود که تاکنون هرگز به آن پرداخته نشده است: مدیریت پروژه و چارلی چاپلین.

بر اساس استانداردهای معتبر جهانی برای مدیریت موفق پروژه باید همزمان ۱۰ حوزه دانشی را مدنظر قرار داد. در ادامه این حوزه های دانشی به صورت خلاصه معرفی می شوند. سپس بخشی از فیلم های چارلی چاپلین در تشریح مدیریت پروژه مرتبط با آن حوزه ارائه می شود.

۱- مدیریت یکپارچگی پروژه

این حوزه حلقه اتصال همه حوزه های دیگر مدیریت پروژه و تنظیم کننده روابط بین آنهاست. تمرکز داشتن مدیر پروژه بر اهداف و ایستادگی نسبت به آن موضوع اصلی یکپارچگی است.

ایجاد نظم و انضباط در پروژه یکی از پیامدهای حوزه یکپارچگی است.

۲- مدیریت محدوده پروژه

مدیریت محدوده یعنی تعریف تمام کارهایی که باید در پروژه انجام شود و مشخص نمودن آنچه نباید انجام شود. یکی از موضوعات مهم در مدیریت محدوده توجه به نقاط خاکستری پروژه است.

در صورت توجه نداشتن به این بخش ها پروژه سر از ناکجا آباد در می آورد.

۳- مدیریت زمان پروژه

مدیریت زمان یعنی برآورد زمان لازم برای انجام کارهای پروژه و اطمینان از اینکه سررسیدهای تعیین‌شده محقق می شوند. زمان در خط مقدم حوزه های دانشی قرار دارد چون به سادگی قابل اندازه گیری و گزارش است.

۴- مدیریت هزینه پروژه

مدیریت هزینه خیلی ساده یعنی بودجه‌بندی پروژه و ردگیری پول‌های هزینه شده.

گاهی اوقات مدیران پروژه بدون در نظر گرفتن خط بودجه به هزینه کرد در پروژه می پردازند. آخر و عاقبت این کار در فیلم چارلی چاپلین مشخص شده است.

۵- مدیریت کیفیت پروژه

به زبان ساده مدیریت کیفیت یعنی تکمیل پروژه بدون انحراف از الزامات کیفی تعیین‌شده برای پروژه. مدیر پروژه همواره باید کیفیت کار پروژه را مدنظر داشته باشد.

ولی وسواسی شدن در مورد کیفیت چیز دیگری است … .

 

بخش دوم این مقاله را از اینجا مشاهده بفرمایید.

5 2 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فهرست
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x