ابزار محاسبه گر تورم برای مشاهده ارزش پولی در زمان مشخص کاربرد دارد. شاخص تورم (Inflation Index) یکی از ابزارهای مهم اقتصادی است. این شاخص در حوزه های مختلف اقتصادی استفاده و کاربرد زیادی دارد. به زبان ساده شاخص تورم به صورت کلی یک مقیاس از ارزش پولی را در یک زمان مشخص در مقایسه با یک زمان دیگر نشان می دهد. در ایران از سال ۱۳۱۵ شاخص تورم ثبت و استفاده می شود. به این صورت می توان مقایسه ای بین قیمت ها در سال های مختلف داشت. برای نمونه ارزش کلی یک جنس در سال ۱۳۹۸ در مقایسه با سال ۱۳۹۰ بیش از ۴ برابر افزایش یافته است.

شاخص تورم در محاکم قضایی نیز کابرد دارد. به ویژه در تبدیل مهریه، تاخیر تادیه چک و موارد دیگر.

ابزار محاسبه گر تورم طراحی شده است تا به کاربران ذهنیتی در خصوص قیمت ها در مقایسه با سال های دیگر ارائه دهد.

در ایران تورم هم توسط بانک مرکزی و هم مرکز آمار ارائه می شود. محاسبه گر تورم در این سایت بر مبنای شاخص تورم بانک مرکزی طراحی شده است. نکته اینکه شاخص تورم تا پایان سال ۱۴۰۱ در محاسبات وارد شده است.

نکته: محاسبه شاخص تورم در پایان هر سال محاسبه می شود. یعنی انتخاب دو تاریخ ۱۳۹۹ و ۱۴۰۱ به مفهوم مقایسه تورم در پایان سال ۱۳۹۹ تا پایان سال ۱۴۰۱ است.

محاسبه گر تورم

روش استفاده از این ابزار خیلی ساده است. کافی است مبلغ (ریال یا تومان) سال مبدا را مشخص نمایید. سپس سالی که می خواهید معادل آن مبلغ را بدانید وارد نمایید. با فشردن دکمه محاسبه، نرم افزار معادل مبلغ را نشان می دهد.

5 8 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فهرست
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x