در سال های اخیر پروژه های ساختمان سازی در کشور از شکل سنتی به سمت صنعتی شدن در حرکت است. در فضای جدیدی که در این حوزه شکل گرفته، مشتریان حساسیت و سختگیری بیشتری در خصوص خرید قائل هستند. اهمیت زمان بندی در این حوزه روز به روز افزوده می شود. چرا که مشتریان نه تنها به  محصول نهایی توجه دارند بلکه از آن مهمتر به فرآیند و اقدامات تولید محصول دقت می نمایند.

داشتن یک زمان بندی اولین گام در این حوزه است.

داشتن برنامه زمانی در پروژه ۷ نتیجه زیر را در پی خواهد داشت:

۱- هزینه ها را کنترل می کند

با داشتن یک زمان بندی می توان میزان هزینه مورد نیاز در بازهای مختلف را از ابتدا برنامه ریزی کرد. سپس در طول پروژه آنها را کنترل نمود. به این طریق جبهه های مختلف کاری منظم می شوند و از دوباره کاری ها جلوگیری می شود.

۲- پروژه را مستند کرده و اهداف را محقق می نماید

جمله ای مشهوری وجود دارد که می گوید:«بنویس تا اتفاق بیفتد».

به زبان مهندسی وقتی زمان بندی روی کاغذ می آید، اهداف ذهنی پروژه به اهداف واقعی تبدیل شده و موجب تمرکز در همه ارکان پروژه می شود. به این ترتیب دستیابی به اهداف تا حد زیادی ممکن می شود.

۳- میان دست اندرکاران درک مشترک ایجاد می کند

وجود زمان بندی میان مالک، سرمایه گذار، سازنده و پیمانکار یک فهم مشترک از پروژه ایجاد می کند و از بروز اختلافات جلوگیری می نماید.

۴- همه کارهای پروژه را شناسایی و زمان دار می کند

وقتی زمان بندی پروژه ایجاد می شود نه تنها همه فعالیت های پروژه شناخته می شوند بلکه زمان هرکدام نیز مشخص می شود. به این ترتیب همه ارکان پروژه می توانند تا حد زیادی اطمینان داشته باشند که با فعالیت های خارج از برنامه روبرو نمی شوند.

۵- گلوگاه های پروژه شناسایی شده و میان اکیپ های مختلف هماهنگی ایجاد می کند

یکی از فواید زمان بندی این است که ترتیب و توالی امور مشخص می شود. به این ترتیب معلوم می گردد که کدام جبهه های کاری اهمیت بیشتری دارند و بدون تحقق آنها سایر بخش های نمی توانند آغاز شوند.

۶- به شناسایی و مدیریت انحراف های پروژه رسیدگی می کند

با داشتن یک زمان بندی می توان از قبل انحراف های احتمالی را شناسایی کرد و برای جلوگیری از آنها اقدام نمود. همچنین در صورت بروز انحراف در پروژه با اقدامات مدیریتی جهت اصلاح آنها اقدام نمود.

۷- روند و پایان پروژه را پیش بینی پذیر می کند

از طریق بروزرسانی زمان بندی در طول پروژه می توان روند پیشرفت را با برنامه مقایسه نمود و با توجه به روند اجرایی، تاریخ پایان پروژه را پیش بینی نمود.

جهت تهیه برنامه زمان بندی برای پروزه ساختمانی خود می توانید از اینجا اقدام فرمایید.

5 3 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امید
امید
3 سال قبل

توضیحات جامعی بود.

فهرست
1
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x