این جملات در خصوص برنامه ریزی زیاد شنیده می شود:

مشکل پروژه این بود که برنامه نداشت. چون کار بدون برنامه بود شکست خورد. همه مشکلات به خاطر این است که برنامه ای نیست. این جملات کلیشه ای زیاد تکرار می شوند ولی اگر یک نفر بخواهد برنامه مدیریت پروژه تهیه کند واقعاً باید چه کار کند؟

بعضی ها که با اصول برنامه ریزی بیشتر آشنا هستند، داشتن برنامه را معادل با داشتن یک برنامه زمان بندی یا به زبان ساده تر یک CPM می دانند.

این یک گام به رو جلوی مناسب است. به زبان دیگر داشتن یک برنامه زمان بندی (گانت چارت) یک اقدام خوب در برنامه ریزی است ولی همه چیز نیست.

نمونه زمان بندی یک پروژه

از دیدگاه مدیریت پروژه داشتن برنامه در یک پروژه یعنی:

فکر کردن در مورد حوزه های ۱۰ گانه پروژه و داشتن برنامه مستند برای مدیریت آنها

(برای آشنایی با حوزه های مدیریت پروژه به اینجا اشاره فرمایید).

برنامه مدیریت پروژه سند مهمی است، چراکه با آن هر آنچه در پروژه روی می‌دهد هدایت می‌شود. در این برنامه اقدام‌های لازم برای پیشبرد فعالیت‌ها و ایجاد هماهنگی در برنامه‌ حوزه‌های ۱۰ گانه پروژه مشخص می شود. مجموعه‌ای از برنامه‌ها (مانند برنامه مدیریت تغییر، برنامه مدیریت ریسک، مدیریت برونسپاری، مدیریت ارتباطات و مدیریت منابع انسانی و …) و مبانی پروژه (مانند نمودارهای زمان‌بندی، نمودارهای هزینه‌ای، ساختار شکست کار) در حوزه‌های مختلف است. اندازه و حجم آن عموما به دو عامل پیچیدگی پروژه و حوزه کاری مرتبط است.

به صورت خلاصه: برنامه مدیریت پروژه، یک سند مفصل است که بنا به اندازه پروژه می تواند از ۱۰ تا ۵۰۰ صفحه و بلکه بیشتر باشد.

یک نمونه برنامه را برای یک پروژه مخابراتی می توانید از اینجا دانلود نمایید.

به تدریج اسناد و مدارک مرتبط با برنامه ریزی در پروژه و روش های مرتبط با آنها در سایت قرار خواهد گرفت.

5 3 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فهرست
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x