زمان در خط مقدم حوزه‌های مدیریت پروژه قرار دارد. چون به‌آسانی دیده می‌شود و به‌سادگی می‌توان میزان سپری‌شده و مقدار باقی‌مانده آن را اندازه گرفت. برای همین تکمیل پروژه مطابق زمانبندی پروژه مهمترین دغدغه مدیران پروژه است.

مدیریت عمومی زمان، به معنای مدیریت زمان شخصی است به‌گونه‌ای که بیشترین استفاده از زمان حاصل شده و بیشترین بازده به دست آید. ولی منظور از مدیریت زمان پروژه، چیدمان فعالیت‌های پروژه در کنار هم و ایجاد ساختار مدیریت یک برنامه زمان‌بندی (با ویژگی‌های خاص خود) است.

طولانی شدن پروژه باعث زیان‌های مالی (هزینه‌های ثابت و هزینه‌های جاری) می‌گردد. موضوع زمان پروژه ممکن است برای ذی‌نفعان مختلف اهمیت داشته باشد. برای نمونه اتمام پروژه در زمان مقرر برای بانکی که تأمین مالی پروژه را بر عهده دارد، بسیار با اهمیت است.

تقریبا کمتر پروژه‌ای وجود دارد که در آن کارها بر اساس برنامه زمان‌بندی پیش برود ولی با مدیریت درست می‌توان پروژه‌ها را به‌هنگام به پایان برد.

به زبان ساده، مدیریت زمان شامل همه‌ی فعالیت‌ها، برای تکمیل به‌موقع پروژه می‌شود.

هر پروژه‌ای با سررسیدهای زمانی بسیار فشرده روبرو است و بیشترین نگرانی مدیران پروژه‌ها، دستیابی به زمان تعیین‌شده است. در فیلمی از یک پروژه در کشور آلمان ترکیب فن‌آوری پیچیده و زمان فشرده برای انجام کار به‌خوبی قابل‌مشاهده است.

در این پروژه با سه لایه زمانی روبرو هستیم.

  • نخست آنکه باید کل پروژه قبل از مسابقات جام جهانی در آلمان به پایان برسد.
  • دوم این که اتصال دو بخش پروژه در زمان کوتاه تعطیلات آخر هفته به پایان برسد.
  • سوم خود پروژه است که مظهر مدیریت زمانبندی در تردد قطارهای مسافربری است.
5 1 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فهرست
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x