یکی از مهم‌ترین بحث‌های کنترل هزینه پروژه موضوع مدیریت ارزش کسب شده (Earned Value Management) یا EVM در پروژه است.

مثال زیر را در نظر بگیرید. ۵ ماه از یک پروژه گذشته و مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان هزینه شده است.

آیا این خوب است یا خیر؟

در پاسخ به این پرسش باید دو موضوع روشن شود. اول اینکه طبق برنامه باید تاکنون چه هزینه ای در پروژه صورت می گرفت. دوم اینکه محصول تولید شده چند می ارزد. دو موضوع فوق در قالب ارزش کسب شده پیگیری می شود.

به خاطر وجود برخی از فرمول‌ها شاید درک این مفهوم در گام نخست کمی دشوار به نظر برسد. ولی با توضیح‌ بیشتر و در تمرین های این نوشتار خواهید دید که مفاهیم و فرمول‌های موجود در EVM خیلی هم آسان است.

در بحث ارزش کسب شده پروژه، چهار مفهوم اولیه وجود دارد که همه محاسبه‌ها و فرمول‌ها از آن‌ها ریشه می‌گیرد. این چهار مفهوم در جدول زیر آورده شده است.

فرمول های اصلی ارزش کسب شده

در شکل زیر ارتباط بین این مفاهیم اصلی نمایش داده‌ شده است.

همان طور که در این شکل نشان داده شده است، در این پروژه در ماه سوم باید حدود ۱۸۰۰ میلیون ریال کار انجام می شد ولی ۱۵۰۰ میلیون ریال کار انجام شده است. یعنی اینکه از نظر زمانی پروژه از برنامه عقب است.

برای تولید این ۱۵۰۰ میلیون ریال حدود ۱۳۰۰ میلیون ریال هزینه شده است. این بدین معنی است که پروژه از نظر هزینه ای شرایط مناسبی دارد.

نمودار ارزش کسب شده

همچنین، از این ۴ مفهوم، شاخص‌ های دیگر ارزش کسب شده به‌آسانی به دست می‌آیند که برخی از مهم‌ترین آن‌ها در جدول زیر آمده است.

شاخص های اصلی ارزش کسب شده

پیش از پرداختن به تمرین‌های پایانی، بایسته است که نکته‌هایی در مورد جدول ‏فوق بیان شود. در همه فرمول‌های این جدول EV حضور دارد و همواره در ابتدا می‌آید (اگر تقسیم باشد در صورت و اگر تفریق باشد در ابتدای تفریق)

  • در شاخص SPI و SV با PV روبرو هستیم و در شاخص CPI و CV با AC.
  • چنانچه شاخص SPI کمتر از ۱ باشد یا SV منفی باشد وضعیت زمان‌بندی خوب نیست و اگر شاخص CPI کمتر از ۱ باشد یا CV منفی باشد وضعیت بودجه‌ای خوب نیست.

به زبان ساده: برای اینکه این موضوع به خاطر بماند می‌توان از این یادآور بهره گرفت. کم = غم

با چند نمونه زیر قطعاً مفاهیم پایه و شاخص‌های ارزش کسب‌شده در ذهن شما جای خواهد گرفت.

4.7 13 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آسیه قادری
آسیه قادری
2 سال قبل

عالی بود …ممنون

فهرست
1
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x