تعریف هدف و تمرکز داشتن بر آن یکی از جنبه‌های مهم ایجاد یکپارچگی در پروژه است. هر پروژه در راستای تامین یک یا چندین هدف تعریف می شود. برخی اهداف در پایان پروژه تکمیل می شوند. برخی دیگر نیز ممکن است سال ها بعد محقق گردند.

ارسال مریخ‌نوردهای «اسپیریت» (Spirit) و «آپورچونیتی» (Opportunity) از پروژه هایی بلندپروازانه است که با موفقیت انجام شد. دو مریخ‌نورد کاملاً مشابه که در سال ۱۳۸۲ (۲۰۰۴) در دو سوی مقابل مریخ فرود آمدند. در این پروژه نشان داده می شود که چگونه همه تیم پروژه بر تحقق هدف یعنی فرود بر مریخ متمرکز هستند. این پروژه حتی به اهدافی بالاتر نیز دست یافت.

ُسفر به مریخ

هدف پروژه آنها را به ساخت دو فضاپیمای کاملاً مشابه سوق می دهد تا ریسک عدم موفقیت را کاهش دهند. همچنین زمان بندی فشرده را بازگو می کند که تیم پروژه را به تکاپو و استرس می اندازد. این پروژه در قالب یک هدف بزرگتر یعنی فرود انسان بر مریخ اجرا می شود.

در نهایت صحنه ای ناب از این کلیپ لحظه موفقیت و دستیابی به هدف را بازگو می کند.

هدف پروژه در حوزه یکپارچگی و در منشور پروژه (Project Charter) مستند می شود. از دیدگاه استاندارد PMBOK نخستین کار، در هر پروژه‌ی جدیدی تدوین منشور آن است. منشور سندی است که به مدیر پروژه مجوز انجام کار می‌دهد.

در این سند دلایل ایجاد پروژه معرفی می‌شود. اهداف پروژه در حوزه های مختلف تعیین می‌گردد. اختیار و مسئولیت‌های مدیر پروژه به‌روشنی مشخص و بودجه کلی کار ارائه می‌شود. ریسک‌ها و الزامات اولیه شناخته‌شده، همچنین رویدادهای کلی پروژه از دیگر موارد درج شده در منشور هستند.

برخی از سازمان‌ها پروژه‌هایی برای ورود به یک حوزه کاری تعریف می‌کنند. باید این هدف در منشور پروژه منعکس شود. معمولا در چنین پروژه‌هایی دستیابی به سود در اولویت دوم یا سوم قرار دارد و بیشتر ورود به آن عرصه مدنظر است.

قالب های مختلفی می تواند برای منشور پروژه مطرح باشد که یک نمونه قالب خام و یک نمونه قالب تکمیل شده را می توانید دانلود فرمایید.

5 3 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ل ص
ل ص
3 سال قبل

فوق العاده بود. چقدر قشنگ مباحث مدیریتی را در زمینه های مختلف مورد توجه قرار می دهید!

فهرست
2
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x