بسیاری از مدیران باور دارند که منابع انسانی شایسته، موفقیت یا شکست سازمان و پروژه‌ها را مشخص می‌کند. درگذشته بیشتر مسائل و مشکلات را تعداد افراد خاصی که دارای توانمندی‌های مختلف بودند برطرف می‌کردند. موفقیت از طریق آن‌ها به دست می آمد. در دوره کنونی به‌سختی می‌توان افرادي را يافت که در مورد همه مشکل‌ها يا راه‌حل‌ها اطلاعات کافي و جامع داشته باشند. بنابراین تنها از طريق ارتباط دادن، ترکيب شدن و یکپارچه‌سازی تخصص‌ها و دیدگاه‌های مختلف است که می‌توان درک صحيحي از همه زمینه‌های پروژه داشت.

به عبارت ساده مدیریت منابع انسانی یعنی اینکه تیم را در کنار هم و باهم نگهدارید.

مدیریت منابع انسانی

در فیلم سد هورر نشان داده شد که موفقیت پروژه تنها به اتمام پروژه در زمان مقرر یا مطابق با بودجه منتهی نمی شود. بلکه عوامل انسانی نیز یکی از فاکتورهای اثرگذار در موفقیت هستند.

البته این نکته مهم را نیز باید مدنظر داشت که منابع انسانی به تنهایی رمز موفقیت نیست. این منابع انسانی شایسته است که مسیر موفقیت را هموار می سازد.

اما سوال اینجاست که برای مدیریت مناسب منابع انسانی چه اقداماتی باید انجام داد؟

به صورت کلی ۴ گام اصلی شامل موارد زیر است:

۱- تدوین برنامه مدیریت منابع انسانی: فکر کردن در خصوص جنبه های مختلف منابع انسانی، نقش و مسئولیت، ساختارها، تقسیم مسئولیت،  آموزش، پاداش، ارزیابی عملکرد و …

۲- گردآوری تیم پروژه: در باشگاه‌های بزرگ فوتبال، مهم‌ترین کاری که مربیان بزرگ را از دیگر مربیان متمایز می‌کند، تشکیل تیم است. مربیان بزرگ در تشکیل تیم‌های خود بیشترین وسواس و دقت را به کار می‌برند تا تیم کاملی را آماده کنند. به همین ترتیب تشکیل تیم مناسب برای پروژه نیز در موفقیت پروژه نقشی اساسی ایفا می‌کند.

۳- توسعه تیم پروژه: حتي اگر بتوان مهارت‌هاي كافي را در پروژه گردآوري نمود، بايد مطمئن شد اين افراد می‌توانند در كنار هم در راستاي اهداف حركت نمايند. بسياري از پروژه‌هايی که با شکست روبه‌رو می‌شوند در جذب افراد بسيار توانمند مشكلي نداشته‌، بلكه در ايجاد كارتیمی، ناموفق عمل کرده‌اند.

۴-مدیریت تیم پروژه: یک مدیر باید بداند از کدام منبع قدرت برای انجام کار سود می‌برد. بی‌گمان در پروژه تعارض روی می‌دهد ولی باید مدیریت و رفع شود. مدیر پروژه باید از توانمندی‌های مناسب انگیزشی و اثرگذاری برخوردار باشد و بتواند به‌درستی و به‌موقع تصمیم بگیرد.

مدیریت منابع انسانی یعنی ارتباط دادن، ترکیب و هم‌راستا کردن تخصص‌ها و دیدگاه‌های مختلف در پروژه.

منابع انسانی از دیرباز در تاریخ کشور ایران دارای اهمیت بوده است. در انتهای این مقاله فیلمی از دوران ایران باستان نشان داده می شود. در این کلیپ مشاهده می شود که چگونه به مسائل انسانی در ایران باستان توجه می شده است.

5 6 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فهرست
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x